Chapter

Appendix V Changes in Membership of Executive Board

Author(s):
International Monetary Fund
Published Date:
September 1979
Share
  • ShareShare
Show Summary Details

Changes in the membership of the Executive Board between May 1, 1978 and April 30, 1979 were as follows:

Jacques Henri Wahl (France) resigned as Executive Director for France, effective September 4, 1978.

Paul Mentré de Loye (France) was appointed Executive Director by France, effective September 5,1978.

Denis Samuel-Lajeunesse (France), formerly Alternate Executive Director to Jacques Henri Wahl (France), was appointed Alternate Executive Director to Paul Mentré de Loye (France), effective September 5, 1978.

Muhammad Al-Atrash (Syrian Arab Republic) completed his term of service as Executive Director for Bahrain, Egypt, Iraq, Jordan, Kuwait, Lebanon, Libya, Pakistan, Qatar, Saudi Arabia, Somalia, Syrian Arab Republic, United Arab Emirates, and Yemen Arab Republic, effective October 31, 1978.

Néstor O. Caldera (Nicaragua) completed his term of service as Alternate Executive Director to Eduardo Mayobre (Venezuela), effective October 31, 1978.

Eduardo O. de Toledo (Spain) completed his term of service as Alternate Executive Director to Lamberto Dini (Italy), effective October 31, 1978.

Frede Hollensen (Denmark) completed his term of service as Executive Director for Denmark, Finland, Iceland, Norway, and Sweden, effective October 31, 1978.

Ernest Leung (Philippines) completed his term of service as Alternate Executive Director to Robert J. Whitelaw (Australia), effective October 31, 1978.

Eduardo Mayobre (Venezuela) completed his term of service as Executive Director for Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, Mexico, Nicaragua, and Venezuela, effective October 31, 1978.

Wila D. Mung’omba (Zambia) completed his term of service as Executive Director for Botswana, Burundi, Ethiopia, The Gambia, Guinea, Kenya, Lesotho, Liberia, Malawi, Nigeria, Sierra Leone, Sudan, Swaziland, Tanzania, Uganda, and Zambia, effective October 31, 1978.

Kiat Chong Ng (Singapore) completed his term of service as Alternate Executive Director to Byanti Kharmawan (Indonesia), effective October 31, 1978.

Dante Simone (Argentina) completed his term of service as Executive Director for Argentina, Bolivia, Chile, Ecuador, Paraguay, and Uruguay, effective October 31, 1978.

Jahangir Amuzegar (Iran), formerly Executive Director for Afghanistan, Algeria, Ghana, Greece, Iran, Morocco, Oman, Tunisia, and People’s Democratic Republic of Yemen, was elected Executive Director by Afghanistan, Algeria, Ghana, Iran, Morocco, Oman, and Tunisia, effective November 1, 1978.

Jacques de Groote (Belgium) was re-elected Executive Director by Austria, Belgium, Luxembourg, and Turkey, effective November 1, 1978.

Heinrich G. Schneider (Austria) was reappointed Alternate Executive Director to Jacques de Groote (Belgium), effective November 1, 1978.

S.D. Deshmukh (India) was re-elected Executive Director by Bangladesh, India, and Sri Lanka, effective November 1, 1978.

Warnasena Rasaputram (Sri Lanka) was reappointed Alternate Executive Director to S.D. Deshmukh (India), effective November 1, 1978. He resigned, effective March 20, 1979.

Lamberto Dini (Italy), formerly Executive Director for Italy, Malta, Portugal, and Spain was elected Executive Director by Greece, Italy, Malta, and Portugal, effective November 1, 1978.

Costa P. Caranicas (Greece), formerly Alternate Executive Director to Jahangir Amuzegar (Iran), was appointed Alternate Executive Director to Lamberto Dini (Italy), effective November 1, 1978.

Bernard J. Drabble (Canada) was re-elected Executive Director by Bahamas, Barbados, Canada, Grenada, Ireland, and Jamaica, effective November 1, 1978.

Donal Lynch (Ireland) was reappointed Alternate Executive Director to Bernard J. Drabble (Canada), effective November 1, 1978.

Mohamed Finaish (Libya) was elected Executive Director by Bahrain, Iraq, Jordan, Kuwait, Lebanon, Libya, Maldives, Pakistan, Qatar, Somalia, Syrian Arab Republic, United Arab Emirates, Yemen Arab Republic, and People’s Democratic Republic of Yemen, effective November 1, 1978.

Kadhim A. Al-Eyd (Iraq), formerly Alternate Executive Director to Muhammad Al-Atrash (Syrian Arab Republic), was appointed Alternate Executive Director to Mohamed Finaish (Libya), effective November 1, 1978.

Francisco Garcés (Chile), formerly Alternate Executive Director to Dante Simone (Argentina), was elected Executive Director by Argentina, Bolivia, Chile, Ecuador, Paraguay, and Uruguay, effective November 1, 1978.

Julio C. Gutiérrez (Paraguay) was appointed Alternate Executive Director to Francisco Garcés (Chile), effective November 1, 1978.

Mahsoun B. Jalal (Saudi Arabia) was appointed Executive Director by Saudi Arabia, effective November 1, 1978.

Alexandre Kafka (Brazil), formerly Executive Director for Brazil, Colombia, Dominican Republic, Guyana, Haiti, Panama, Peru, and Trinidad and Tobago, was elected Executive Director by Brazil, Colombia, Dominican Republic, Guyana, Haiti, Panama, Peru, Suriname, and Trinidad and Tobago, effective November 1, 1978.

Byanti Kharmawan (Indonesia), formerly Executive Director for Burma, Fiji, Indonesia, Korea, Lao People’s Democratic Republic, Malaysia, Nepal, Singapore, Thailand, and Viet Nam, was elected Executive Director by Burma, Fiji, Indonesia, Lao People’s Democratic Republic, Malaysia, Nepal, Singapore, Thailand, and Viet Nam, effective November 1, 1978.

Savenaca Siwatibau (Fiji) was appointed Alternate Executive Director to Byanti Kharmawan (Indonesia), effective November 1, 1978.

Festus G. Mogae (Botswana), formerly Alternate Executive Director to Wila D. Mung’omba (Zambia), was elected Executive Director by Botswana, Burundi, Ethiopia, The Gambia, Guinea, Kenya, Lesotho, Liberia, Malawi, Nigeria, Sierra Leone, Sudan, Swaziland, Tanzania, Uganda, and Zambia, effective November 1, 1978.

Semyano Kiingi (Uganda) was appointed Alternate Executive Director to Festus G. Mogae (Botswana), effective November 1, 1978.

Joaquín Muns (Spain) was elected Executive Director by Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, Mexico, Nicaragua, Spain, and Venezuela, effective November 1, 1978.

Ariel Buira (Mexico) was appointed Alternate Executive Director to Joaquín Muns (Spain), effective November 1, 1978.

Samuel Nana-Sinkam (Cameroon), formerly Executive Director for Benin, Cameroon, Central African Empire, Chad, Congo, Equatorial Guinea, Gabon, Ivory Coast, Madagascar, Mali, Mauritania, Mauritius, Niger, Rwanda, Senegal, Togo, Upper Volta, and Zaïre, was elected Executive Director by Benin, Cameroon, Central African Empire, Chad, Comoros, Congo, Equatorial Guinea, Gabon, Guinea-Bissau, Ivory Coast, Madagascar, Mali, Mauritania, Mauritius, Niger, Rwanda, São Tomé and Principe, Senegal, Togo, Upper Volta, and Zaïre, effective November 1, 1978.

Abderrahmane Alfidja (Niger) was reappointed Alternate Executive Director to Samuel Nana-Sinkam (Cameroon), effective November 1, 1978.

H.O. Ruding (Netherlands) was re-elected Executive Director by Cyprus, Israel, Netherlands, Romania, and Yugoslavia, effective November 1, 1978.

Tom de Vries (Netherlands) was reappointed Alternate Executive Director to H.O. Ruding (Netherlands), effective November 1, 1978.

Matti Vanhala (Finland), formerly Alternate Executive Director to Frede Hol-lensen (Denmark), was elected Executive Director by Denmark, Finland, Iceland, Norway, and Sweden, effective November 1, 1978.

Gísli Blöndal (Iceland) was appointed Alternate Executive Director to Matti Vanhala (Finland), effective November 1, 1978.

Robert J. Whitelaw (Australia), formerly Executive Director for Australia, New Zealand, Papua New Guinea, Philippines, and Western Samoa, was elected Executive Director by Australia, Korea, New Zealand, Papua New Guinea, Philippines, Seychelles, Solomon Islands, and Western Samoa, effective November 1, 1978.

R.J. Lang (New Zealand) was appointed Alternate Executive Director to Robert J. Whitelaw (Australia), effective November 1, 1978.

Mohammed Yeganeh (Iran) was appointed Alternate Executive Director to Jahangir Amuzegar (Iran), effective December 19, 1978.

Yusuf A. Nimatallah (Saudi Arabia) was appointed Alternate Executive Director to Mahsoun B. Jalal (Saudi Arabia), effective January 15, 1979.

Thomas Leddy (United States) resigned as Alternate Executive Director to Sam Y. Cross (United States), effective April 30, 1979.

The following served at certain times during 1978/79 as Temporary Alternate Executive Directors to the Executive Directors indicated:

Temporary AlternateExecutive Director for whom
Executive DirectorTemporary Alternate Served
Miguel J. Acevedo (Mexico)Eduardo Mayobre (Venezuela)
Tengku Khatijah Ahmad (Malaysia)Byanti Kharmawan (Indonesia)
José Roberto Novaes de Almeida (Brazil)Alexandre Kafka (Brazil)
Saleh A. Al-Hegelan (Saudi Arabia)Mahsoun B. Jalal (Saudi Arabia)
Valery D. Amiel (Israel)H.O. Ruding (Netherlands)
Hossein G. Askari (United States)Mahsoun B. Jalal (Saudi Arabia)
Eimar Avillez (Brazil)Alexandre Kafka (Brazil)
Christopher J. Bailey (United Kingdom)William S. Ryrie (United Kingdom)
Tomás J.T. Baliño (Argentina)Dante Simone (Argentina)
Francisco Garces (Chile)
Dominique Berthet (France)Jacques Henri Wahl (France)
Jean-Marc Bisson (Canada)Bernard J. Drabble (Canada)
Christian Bouchard (Gabon)Samuel Nana-Sinkam (Cameroon)
Néstor O. Caldera (Nicaragua)Joaquín Muns (Spain)
Pierre-Henri Cassou (France)Paul Mentré de Loye (France)
Chinyamata Chipeta (Malawi)Wila D. Mung’omba (Zambia)
Festus G. Mogae (Botswana)
Juan-María Cock-Londoño (Colombia)Alexandre Kafka (Brazil)
Roger De Beckker (Belgium)Jacques de Groote (Belgium)
Claudio De Blois (Venezuela)Eduardo Mayobre (Venezuela)
K.L. Deshparide (India)S.D. Deshmukh (India)
Wolf-Dieter Donecker (Germany, Fed. Rep. of)Eckard Pieske (Germany, Fed. Rep. of)
Luis Eduardo Escobar (Chile)Dante Simone (Argentina)
Francisco Garces (Chile)
Ömer Esener (Turkey)Jacques de Groote (Belgium)
José Fajgenbaum (Argentina)Francisco Garcés (Chile)
Anthony C. Fenwick (New Zealand)Robert J. Whitelaw (Australia)
Edward P. Fine (Canada)Bernard J. Drabble (Canada)
Hans Flinch (Denmark)Matti Vanhala (Finland)
J.A. Fraser (Australia)Robert J. Whitelaw (Australia)
Jean Guill (Luxembourg)Jacques de Groote (Belgium)
Samuel P.O. Itam (Sierra Leone)Wila D. Mung’omba (Zambia)
Ashraf Janjua (Pakistan)Mohamed Finaish (Libya)
Trond M. Johansen (Norway)Frede Hollensen (Denmark)
Ahmad Karimi (Iran)Jahangir Amuzegar (Iran)
Robin D. Kibuka (Uganda)Wila D. Mung’omba (Zambia)
Festus G. Mogae (Botswana)
Kyung Woo Kim (Korea)Byanti Kharmawan (Indonesia)
Motoo Kusakabe (Japan)Masanao Matsunaga (Japan)
J. Paul Mclntyre (United Kingdom)William S. Ryrie (United Kingdom)
Gert Meissner (Germany, Fed. Rep. of)Eckard Pieske (Germany, Fed. Rep. of)
Stefano Micossi (Italy)Lamberto Dini (Italy)
Alain L. Morales (Venezuela)Joaquín Muns (Spain)
Andrew K. Mullei (Kenya)Wila D. Mung’omba (Zambia)
Festus G. Mogae (Botswana)
Hicham Mutewalli (Syrian Arab Republic)Muhammad Al-Atrash (Syrian Arab Republic)
Ronald E. Myers (United States)Sam Y. Cross (United States)
Patrick Peroz (France)Paul Mentré de Loye (France)
Barry Hope Potter (United Kingdom)William S. Ryrie (United Kingdom)
Antonio V. Romualdez (Philippines)Robert J. Whitelaw (Australia)
Emilio Sacerdoti (Italy)Lamberto Dini (Italy)
Saad E. Shabrawi (Egypt)Muhammad Al-Atrash (Syrian Arab Republic)
Mohammad Shadman (Iran)Jahangir Amuzegar (Iran)
Jon Shields (United Kingdom)William S. Ryrie (United Kingdom)
Germán Suárez (Peru)Alexandre Kafka (Brazil)
Sharad P. Upasani (India)S.D. Deshmukh (India)
Avraham van der Hal (Israel)H.O. Ruding (Netherlands)
Anne van’t Veer (Netherlands)H.O. Ruding (Netherlands)
Kenny Kay Kee Wee (Singapore)Byanti Kharmawan (Indonesia)
J.J. Wijenberg (Netherlands)H.O. Ruding (Netherlands)

    Other Resources Citing This Publication