Chapter

Appendix III. Changes in Membership of Executive Board

Author(s):
International Monetary Fund
Published Date:
September 1964
Share
  • ShareShare
Show Summary Details

Changes in the membership of the Executive Board between May 1, 1963 and April 30, 1964 were as follows:

Louis Plum (Belgium) served as Temporary Alternate Executive Director to André van Campenhout (Belgium), May 3 and 15, 1963.

Jean Malaplate (France) served as Temporary Alternate Executive Director to Jean de Largentaye (France), May 5 to 17, 1963 and April 1, 1964.

Alan G. H. Wright (United Kingdom) served as Temporary Alternate Executive Director to D. B. Pitblado (United Kingdom), May 5 and June 24 to 28, 1963, and to Sir Eric Roll (United Kingdom), November 22, 1963.

Abderrahman Tazi (Morocco) served as Temporary Alternate Executive Director to Sumanang (Indonesia), June 26 to July 3, 1963.

H. van Blankenstein (Netherlands) served as Temporary Alternate Executive Director to Pieter Lieftinck (Netherlands), June 26 to 28, 1963.

Julián Sáenz Hinojosa (Mexico) served as Temporary Alternate Executive Director to Práxedes Reina Hermosillo (Mexico), July 24, 1963 and February 19 to 28, 1964.

D. W. Wilson (Canada) served as Temporary Alternate Executive Director to A. F. W. Plumptre (Canada), August 7 to 14, 1963.

W. van Vliet (Canada) served as Temporary Alternate Executive Director to A. F. W. Plumptre (Canada), August 16, 1963.

Raymond H. Bonham Carter (United Kingdom) resigned as Alternate Executive Director to D. B. Pitblado (United Kingdom), effective August 31, 1963.

J. A. Kirbyshire(United Kingdom) was appointed Alternate Executive Director to D. B. Pitblado (United Kingdom), effective September 1, 1963, and to Sir Eric Roll (United Kingdom), effective September 18, 1963.

D. B. Pitblado (United Kingdom) resigned as Executive Director for the United Kingdom, effective September 17, 1963.

Sir Eric Roll (United Kingdom) was appointed Executive Director by the United Kingdom, effective September 18, 1963.

Louis Kandé (Senegal) was elected Executive Director by Burundi, Cameroon, the Central African Republic, Chad, Congo (Brazzaville), Congo (Leopoldville), Dahomey, Gabon, Guinea, Ivory Coast, Liberia, the Malagasy Republic, Mali, Mauritania, Niger, Nigeria, Rwanda, Senegal, Sierra Leone, Tanganyika, Togo, Trinidad and Tobago, Uganda, and Upper Volta, effective October 3, 1963.

Semyano Kiingi (Uganda) was appointed Alternate Executive Director to Louis Kandé (Senegal), effective November 1, 1963.

Javier Urrutia (Chile) resigned as Alternate Executive Director to Guillermo Walter Klein (Argentina), effective November 15, 1963.

Luis Escobar (Chile) was appointed Alternate Executive Director to Guillermo Walter Klein (Argentina), effective November 16, 1963.

M. Kumashiro (Japan) served as Temporary Alternate Executive Director to Gengo Suzuki (Japan), November 22, 1963.

Joaquín Gutiérrez Cano (Spain) served as Temporary Alternate Executive Director to Sergio Siglienti (Italy), December 13, 1963.

F. C. Pryor (Australia) resigned as Alternate Executive Director to J. M. Garland (Australia), effective January 9, 1964.

Roy Daniel (Australia) was appointed Alternate Executive Director to J. M. Garland (Australia), effective January 10, 1964.

Jorge Mejía-Palacio (Colombia) served as Temporary Alternate Executive Director to Maurício C. Bicalho (Brazil), January 20, 1964.

D. R. Taylor (Canada) served as Temporary Alternate Executive Director to A. F. W. Plumptre (Canada), January 20, 1964.

Jan Grooters (Netherlands) served as Temporary Alternate Executive Director to Pieter Lieftinck (Netherlands), February 28 to March 6, 1964.

David C. Keys (United Kingdom) served as Temporary Alternate Executive Director to Sir Eric Roll (United Kingdom), March 25 and April 8, 1964.

Wilhelm Hanemann (Federal Republic of Germany) resigned as Executive Director for the Federal Republic of Germany, effective March 31, 1964.

Ulrich Beelitz (Federal Republic of Germany) was appointed Executive Director by the Federal Republic of Germany, effective April 1, 1964.

Walter Habermeier (Federal Republic of Germany), formerly Alternate Executive Director to Wilhelm Hanemann (Federal Republic of Germany), was appointed Alternate Executive Director to Ulrich Beelitz (Federal Republic of Germany), effective April 1, 1964.

Albino Cabral Pessoa (Portugal) served as Temporary Alternate Executive Director to Sergio Siglienti (Italy), April 1, 1964.

    Other Resources Citing This Publication