Chapter

Appendix IV. Changes in Membership of Executive Board

Author(s):
International Monetary Fund
Published Date:
September 1962
Share
  • ShareShare
Show Summary Details

Changes in the membership of the Executive Board between May 1, 1961 and April 30, 1962 were as follows:

Lempira E. Bonilla (Honduras) served as Temporary Alternate Executive Director to José Antonio Mayobre (Venezuela), May 10, June 16 (p.m.), and December 18 to 20, 1961, and February 9 to 16, 1962.

C. S. Krishna Moorthi (India) served as Temporary Alternate Executive Director to B. N. Adarkar (India), May 17, 1961.

José Aragonés (Spain) served as Temporary Alternate Executive Director to Sergio Siglienti (Italy), June 16, 1961.

B. N. Adarkar (India) resigned as Executive Director for India, June 21, 1961.

I. G. Patel (India), formerly Alternate Executive Director to B. N. Adarkar (India), was appointed Executive Director for India for the period June 22 to July 31, 1961.

L. Denis Hudon (Canada) served as Temporary Alternate Executive Director to Louis Rasminsky (Canada), June 30, 1961.

C. L. Read (Canada) resigned as Alternate Executive Director to Louis Rasminsky (Canada), June 30, 1961.

L. Denis Hudon (Canada) was appointed Alternate Executive Director to Louis Rasminsky (Canada), effective July 1, 1961.

A. F. M. van der Ven (Netherlands) served as Temporary Alternate Executive Director to Pieter Lieftinck (Netherlands), July 5 to 7 and September 29, 1961.

J. J. Anjaria (India) was appointed Executive Director for India, effective August 1, 1961.

I. G. Patel (India) was appointed Alternate Executive Director to J. J. Anjaria (India), effective August 1, 1961.

Juan Haus Solís (Bolivia) served as Temporary Alternate Executive Director to Guillermo Walter Klein (Argentina), August 11, 1961 and April 25, 1962.

Octavio Rainho da Silva Neves (Brazil) served as Temporary Alternate Executive Director to Maurício C. Bicalho (Brazil), August 11 and September 29, 1961.

Jacques de Groote (Belgium) served as Temporary Alternate Executive Director to André van Campenhout (Belgium), August 28 to September 6, 1961.

Harold G. Heinrich (Australia) served as Temporary Alternate Executive Director to J. M. Garland (Australia), September 29, 1961.

Dominique Sauvel (France) served as Temporary Alternate Executive Director to Jean de Largentaye (France), September 29, 1961.

Gabriel Costa Carvalho (Brazil) resigned as Alternate Executive Director to Maurício C. Bicalho (Brazil), November 20, 1961.

W. A. McKay (Canada) served as Temporary Alternate Executive Director to Louis Rasminsky (Canada), December 8, 1961.

I. G. Patel (India) resigned as Alternate Executive Director to J. J. Anjaria (India), effective December 11, 1961.

S. L. N. Simha (India) was appointed Alternate Executive Director to J. J. Anjaria (India), effective December 12, 1961.

Wilfried Guth (Federal Republic of Germany) resigned as Executive Director for the Federal Republic of Germany, December 31, 1961.

Wilhelm Hanemann (Federal Republic of Germany) was appointed Executive Director for the Federal Republic of Germany, effective January 1, 1962.

Helmut Koinzer (Federal Republic of Germany), formerly Alternate Executive Director to Wilfried Guth (Federal Republic of Germany), was appointed Alternate Executive Director to Wilhelm Hanemann (Federal Republic of Germany), effective January 1, 1962.

Marcilio Marques Moreira (Brazil) served as Temporary Alternate Executive Director to Maurício C. Bicalho (Brazil), January 5 to 19, 1962.

Carlos Brignone (Argentina) served as Temporary Alternate Executive Director to Guillermo Walter Klein (Argentina), January 19 and April 11 to 16, 1962.

W. P. Higman (United Kingdom) served as Temporary Alternate Executive Director to D. B. Pitblado (United Kingdom), March 23, 1962.

Helmut Koinzer (Federal Republic of Germany) resigned as Alternate Executive Director to Wilhelm Hanemann (Federal Republic of Germany), March 31, 1962.

Walter Habermeier (Federal Republic of Germany) was appointed Alternate Executive Director to Wilhelm Hanemann (Federal Republic of Germany), effective April 1, 1962.

    Other Resources Citing This Publication