Chapter

Appendix V. Changes in Membership of Executive Board

Author(s):
International Monetary Fund
Published Date:
September 1961
Share
  • ShareShare
Show Summary Details

Changes in the membership of the Executive Board between May 1, 1960 and April 30, 1961 were as follows:

Günter Koenig (Chile) served as Temporary Alternate Executive Director to Walter Müller (Chile), May 11 and May 18 to 25, 1960.

A. F. M. van der Ven (Netherlands) served as Temporary Alternate Executive Director to Pieter Lieftinck (Netherlands), May 11 and June 30, 1960.

J. C. Langley (Canada) served as Temporary Alternate Executive Director to Louis Rasminsky (Canada), June 7 to 15, 1960.

Brian Emmott Fleming (Australia) resigned as Alternate Executive Director to J. M. Garland (Australia), June 10, 1960.

A. W. McCasker (Australia) was appointed Alternate Executive Director to J. M. Garland (Australia), effective June 11, 1960.

José Aragonés (Spain) served as Temporary Alternate Executive Director to Carlo Gragnani (Italy), July 20 and August 10, 1960.

Nikola Miljanic (Yugoslavia) served as Temporary Alternate Executive Director to Pieter Lieftinck (Netherlands), August 17, 1960.

Octavio Paranaguá (Brazil), Executive Director for Brazil, Colombia, the Dominican Republic, Haiti, Panama, and Peru, died August 21,1960.

A. W. McCasker (Australia) resigned as Alternate Executive Director to J. M. Garland (Australia), September 19, 1960.

F. C. Pryor (Australia) was appointed Alternate Executive Director to J. M. Garland (Australia), effective September 20, 1960.

Antonio de Abreu Coutinho (Brazil) served as Temporary Alternate Executive Director to Gabriel Costa Carvalho (Brazil), October 7 to 14, 1960.

Lempira Bonilla (Honduras) served as Temporary Alternate Executive Director to Rodrigo Gómez (Mexico), October 14, 1960.

Gengo Suzuki (Japan) served as Temporary Alternate Executive Director to Takeshi Watanabe (Japan), October 14, 1960.

Eero Asp (Finland) completed his term of service as Executive Director for Denmark, Finland, Iceland, Norway, and Sweden, October 31, 1960.

Rodrigo Gómez (Mexico) completed his term of service as Executive Director for Costa Rica, Cuba, El Salvador, Guatemala, Honduras, Mexico, Nicaragua, and Venezuela, October 31, 1960.

Carlo Gragnani (Italy) completed his term of service as Executive Director for Greece, Italy, and Spain, October 31, 1960.

Walter Müller (Chile) completed his term of service as Executive Director for Argentina, Bolivia, Chile, Ecuador, Paraguay, and Uruguay, October 31, 1960.

Soemarno (Indonesia) completed his term of service as Executive Director for Ghana, Indonesia, Libya, Malaya, Morocco, and Tunisia, October 31, 1960.

Aly Jumaa Mouzughi (Libya) completed his term of service as Alternate Executive Director to Soemarno (Indonesia), October 31, 1960.

Takeshi Watanabe (Japan) completed his term of service as Executive Director for Burma, Ceylon, Japan, and Thailand, October 31, 1960.

P. M. Jayarajan (Ceylon) completed his term of service as Alternate Executive Director to Takeshi Watanabe (Japan), October 31, 1960.

Thorhallur Ásgeirsson (Iceland), formerly Alternate Executive Director to Eero Asp (Finland), was elected Executive Director by Denmark, Finland, Iceland, Norway, and Sweden, effective November 1, 1960.

Gabriel Kielland (Norway) was appointed Alternate Executive Director to Thorhallur Asgeirsson (Iceland), effective November 1, 1960.

Maurício C. Bicalho (Brazil) was elected Executive Director by Brazil, Colombia, the Dominican Republic, Haiti, Panama, and Peru, effective November 1,1960.

Gabriel Costa Carvalho (Brazil), formerly Alternate Executive Director to Octavio Paranaguá (Brazil), was appointed Alternate Executive Director to Mauricio C. Bicalho (Brazil), effective November 1, 1960.

J. M. Garland (Australia) was re-elected Executive Director by Australia, the Union of South Africa, and Viet-Nam, effective November 1, 1960.

F. C. Pryor (Australia) was reappointed Alternate Executive Director to J. M. Garland (Australia), effective November 1, 1960.

Wilfried Guth (Federal Republic of Germany) completed his term of service as Executive Director elected by the Federal Republic of Germany on October 31, 1960, and was appointed Executive Director by the Federal Republic of Germany, effective November 1,1960.

Helmut Koinzer (Federal Republic of Germany) was reappointed Alternate Executive Director to Wilfried Guth (Federal Republic of Germany), effective November 1, 1960.

Guillermo Walter Klein (Argentina) was elected Executive Director by Argentina, Bolivia, Chile, Ecuador, Paraguay, and Uruguay, effective November 1, 1960.

Javier Urrutia (Chile), formerly Alternate Executive Director to Walter Müller (Chile), was appointed Alternate Executive Director to Guillermo Walter Klein (Argentina), effective November 1, 1960.

Pieter Lieftinck (Netherlands) was re-elected Executive Director by Israel, the Netherlands, and Yugoslavia, effective November 1, 1960.

H. M. H. A. van der Valk (Netherlands) was reappointed Alternate Executive Director to Pieter Lieftinck (Netherlands), effective November 1, 1960.

José Antonio Mayobre (Venezuela) was elected Executive Director by Costa Rica, Cuba, El Salvador, Guatemala, Honduras, Mexico, Nicaragua, and Venezuela, effective November 1, 1960.

Jorge A. Montealegre (Nicaragua), formerly Alternate Executive Director to Rodrigo Gómez (Mexico), was appointed Alternate Executive Director to Jose Antonio Mayobre (Venezuela), effective November 1, 1960.

Louis Rasminsky (Canada) completed his term of service as Executive Director appointed by Canada, October 31, 1960, and was elected Executive Director by Canada and Ireland, effective November 1, 1960.

C. L. Read (Canada) was reappointed Alternate Executive Director to Louis Rasminsky (Canada), effective November 1, 1960.

Ahmed Zaki Saad (United Arab Republic) was re-elected Executive Director by Afghanistan, Ethiopia, Iran, Iraq, Jordan, Lebanon, Pakistan, the Philippines, Saudi Arabia, the Sudan, and the United Arab Republic, effective November 1, 1960.

Sergio Siglienti (Italy) was elected Executive Director by Greece, Italy, and Spain, effective November 1, 1960.

Costa P. Caranicas (Greece), formerly Alternate Executive Director to Carlo Gragnani (Italy), was appointed Alternate Executive Director to Sergio Siglienti (Italy), effective November 1, 1960.

Soetikno Slamet (Indonesia) was elected Executive Director by Ghana, Indonesia, Libya, Malaya, Morocco, and Tunisia, effective November 1, 1960.

Gengo Suzuki (Japan) was elected Executive Director by Burma, Ceylon, Japan, and Thailand, effective November 1, 1960.

M. Kumashiro (Japan) was appointed Alternate Executive Director to Gengo Suzuki (Japan), effective November 1, 1960.

Beue Tann (China) completed his term of service as Executive Director appointed by China, October 31, 1960, and was elected Executive Director by China, effective November 1, 1960.

André van Campenhout (Belgium) was re-elected Executive Director by Austria, Belgium, Korea, Luxembourg, and Turkey, effective November 1, 1960.

José Aragonés (Spain) served as Temporary Alternate Executive Director to Sergio Siglienti (Italy), November 4, 1960.

August Frans Ompi (Indonesia) served as Temporary Alternate Executive Director to Soetikno Slamet (Indonesia), November 4 to 18, 1960.

Amon Nikoi (Ghana) was appointed Alternate Executive Director to Soetikno Slamet (Indonesia), effective December 30, 1960.

The Earl of Cromer (United Kingdom) resigned as Executive Director for the United Kingdom, January 18, 1961.

D. B. Pitblado (United Kingdom) was appointed Executive Director for the United Kingdom, effective January 19, 1961.

G. J. MacGillivray (United Kingdom), formerly Alternate Executive Director to The Earl of Cromer (United Kingdom), was appointed Alternate Executive Director to D. B. Pitblado (United Kingdom), effective January 19, 1961, and resigned, February 26, 1961.

Raymond H. Bonham Carter (United Kingdom) was appointed Alternate Executive Director to D. B. Pitblado (United Kingdom), effective February 27, 1961.

Lempira Bonilla (Honduras) served as Temporary Alternate Executive Director to Jose Antonio Mayobre (Venezuela), March 4 to 6, 1961.

    Other Resources Citing This Publication