Chapter

Appendix IV. Changes in Membership of Executive Board

Author(s):
International Monetary Fund
Published Date:
September 1960
Share
  • ShareShare
Show Summary Details

Changes in the membership of the Executive Board between May 1, 1959 and April 30, 1960 were as follows:

C. L. Read (Canada) was appointed Alternate Executive Director to Louis Rasminsky (Canada), effective May 1, 1959.

Max Thurn (Austria) served as Temporary Alternate Executive Director to André van Campenhout (Belgium), May 1, 1959.

Lempira Bonilla (Honduras) served as Temporary Alternate Executive Director to Rodrigo Gómez (Mexico), May 1 to 4, 1959.

Thomas Basyn (Belgium) served as Temporary Alternate Executive Director to Andre van Campenhout (Belgium), May 4 to 15, 1959.

Gabriel Costa Carvalho (Brazil) was appointed Alternate Executive Director to Octavio Paranaguá (Brazil), effective May 15, 1959.

Ismail bin Mohamed Ali (Malaya) served as Temporary Alternate Executive Director to Soemarno (Indonesia), July 1, 1959.

Gengo Suzuki (Japan) served as Temporary Alternate Executive Director to Takeshi Watanabe (Japan), July 17 to 24, 1959.

Yusuke Kashiwagi (Japan) served as Temporary Alternate Executive Director to Takeshi Watanabe (Japan), August 12, 1959.

Wilhelm Hanemann (Federal Republic of Germany) resigned as Alternate Executive Director to Wilfried Guth (Federal Republic of Germany), effective September 13, 1959.

Helmut Koinzer (Federal Republic of Germany) was appointed Alternate Executive Director to Wilfried Guth (Federal Republic of Germany), effective September 14, 1959.

Tun Thin (Burma) resigned as Alternate Executive Director to Takeshi Watanabe (Japan), effective September 24, 1959.

Prayad Buranasiri (Thailand) was appointed Alternate Executive Director to Takeshi Watanabe (Japan), effective October 1, 1959.

Aly Jumaa Mouzughi (Libya) was appointed Alternate Executive Director to Soemarno (Indonesia), effective October 1, 1959.

K. Narayanan Nair (India) served as Temporary Alternate Executive Director to B. N. Adarkar (India), October 7, 1959.

Jorge Marshall (Chile) resigned as Alternate Executive Director to Felipe Herrera (Chile), effective October 15, 1959.

Javier Urrutia (Chile) was appointed Alternate Executive Director to Felipe Herrera (Chile), effective October 16, 1959.

Prayad Buranasiri (Thailand) resigned as Alternate Executive Director to Takeshi Watanabe (Japan), effective October 31, 1959.

P. M. Jayarajan (Ceylon) was appointed Alternate Executive Director to Takeshi Watanabe (Japan), effective November 1, 1959.

C. S. Krishna Moorthi (India) served as Temporary Alternate Executive Director to B. N. Adarkar (India), November 6, 1959.

B. B. Callaghan (Australia) resigned as Executive Director for Australia, the Union of South Africa, and Viet-Nam, effective November 10, 1959.

J. M. Garland (Australia) was elected Executive Director by Australia, the Union of South Africa, and Viet-Nam, effective November 11, 1959.

Brian Emmott Fleming (Australia), formerly Alternate Executive Director to B. B. Callaghan (Australia), was appointed Alternate Executive Director to J. M. Garland (Australia), effective November 11, 1959.

Jorge A. Montealegre (Nicaragua) served as Temporary Alternate Executive Director to Rodrigo Gómez (Mexico), November 25, 1959.

Ching-Yao Hsieh (China) resigned as Alternate Executive Director to Beue Tann (China), effective December 31, 1959.

I-Shuan Sun (China) was appointed Alternate Executive Director to Beue Tann (China), effective January 1, 1960.

Manuel Valladares (Mexico) served as Temporary Alternate Executive Director to Rodrigo Gómez (Mexico), February 10 to 12, 1960.

Felipe Herrera (Chile) resigned as Executive Director for Argentina, Bolivia, Chile, Ecuador, Paraguay, and Uruguay, effective February 23, 1960.

Michel P. Dupuy (Canada) served as Temporary Alternate Executive Director to Louis Rasminsky (Canada), March 18, 1960.

Javier Urrutia (Chile), formerly Alternate Executive Director to Felipe Herrera (Chile), was appointed Alternate Executive Director to Walter Muller (Chile), effective March 25, 1960.

André Feuché (France) resigned as Alternate Executive Director to Jean de Largentaye (France), effective March 31, 1960.

Jorge Hazera (Costa Rica) resigned as Alternate Executive Director to Rodrigo Gómez (Mexico), effective March 31, 1960.

Walter Muller (Chile) was elected Executive Director representing Argentina, Bolivia, Chile, Ecuador, Paraguay, and Uruguay, effective March 31, 1960.

Jorge A. Montealegre (Nicaragua) was appointed Alternate Executive Director to Rodrigo Gómez (Mexico), effective April 1, 1960.

Jacques Waïtzenegger (France) was appointed Alternate Executive Director to Jean de Largentaye (France), effective April 14, 1960.

    Other Resources Citing This Publication