Chapter

Appendix IV. Changes in Membership of Executive Board

Author(s):
International Monetary Fund
Published Date:
September 1959
Share
  • ShareShare
Show Summary Details

Changes in the membership of the Executive Board between May 1, 1958 and April 30, 1959 have been as follows:

A. E. Ritchie (Canada) served as Temporary Alternate Executive Director to Louis Rasminsky (Canada), May 21, 1958.

Janko Smole (Yugoslavia) served as Temporary Alternate Executive Director to Pieter Lieftinck (Netherlands), June 11, June 25 to 27, and July 2, 1958.

Soemarno (Indonesia) served as Temporary Alternate Executive Director to Carlo Gragnani (Italy), June 30 to July 2, 1958.

Jorge A. Montealegre (Nicaragua) served as Temporary Alternate Executive Director to Jorge Sol (El Salvador), July 2 (morning session) and July 28, 1958.

Gengo Suzuki (Japan) served as Temporary Alternate Executive Director to Takeshi Watanabe (Japan), July 2, 1958 (afternoon session).

Otto Donner (Federal Republic of Germany) served as Temporary Alternate Executive Director to Otmar Emminger (Federal Republic of Germany), July 9 to 16 and December 15, 1958, and December 27, 1958 to January 14, 1959.

Ricardo Pillado Salas (Argentina) served as Temporary Alternate Executive Director to Rodolfo Corominas-Segura (Argentina), September 12, 1958.

G. J. MacGillivray (United Kingdom) served as Temporary Alternate Executive Director to G. F. Thorold (United Kingdom), September 17, 1958.

R. E. Heasman (United Kingdom) resigned as Alternate Executive Director to G. F. Thorold (United Kingdom), September 26, 1958.

G. J. MacGillivray (United Kingdom) was appointed Alternate Executive Director to G. F. Thorold (United Kingdom), effective September 27, 1958.

P. J. J. Pinto (India) resigned as Alternate Executive Director to B. N. Adarkar (India), October 20, 1958.

Rodolfo Corominas-Segura (Argentina) completed his term of service as Executive Director for Argentina, Bolivia, Chile, Ecuador, Paraguay, and Uruguay, October 31, 1958.

Carlos Luzzetti (Argentina) completed his term of service as Alternate Executive Director to Rodolfo Corominas-Segura (Argentina), October 31, 1958.

Torben Friis (Denmark) completed his term of service as Executive Director for Denmark, Finland, Iceland, Norway, and Sweden, October 31, 1958.

Jouko J. Voutilainen (Finland) completed his term of service as Alternate Executive Director to Torben Friis (Denmark), October 31, 1958.

Jorge Sol (El Salvador) completed his term of service as Executive Director for Costa Rica, Cuba, El Salvador, Guatemala, Honduras, Mexico, Nicaragua, and Venezuela, October 31, 1958.

Eero Asp (Finland) was elected Executive Director by Denmark, Finland, Iceland, Norway, and Sweden, effective November 1, 1958.

Thorhallur Asgeirsson (Iceland) was appointed Alternate Executive Director to Eero Asp (Finland), effective November 1, 1958.

B. B. Callaghan (Australia) was re-elected Executive Director by Australia, the Union of South Africa, and Viet-Nam, effective November 1, 1958.

Brian Emmott Fleming (Australia) was reappointed Alternate Executive Director to B. B. Callaghan (Australia), effective November 1, 1958.

Otmar Emminger (Federal Republic of Germany) was reelected Executive Director by the Federal Republic of Germany, effective November 1, 1958.

Wilhelm Hanemann (Federal Republic of Germany) was reappointed Alternate Executive Director to Otmar Emminger (Federal Republic of Germany), effective November 1, 1958.

Rodrigo Gómez (Mexico) was elected Executive Director by Costa Rica, Cuba, El Salvador, Guatemala, Honduras, Mexico, Nicaragua, and Venezuela, effective November 1, 1958.

Jorge Hazera (Costa Rica), formerly Alternate Executive Director to Jorge Sol (El Salvador), was appointed Alternate Executive Director to Rodrigo Gómez (Mexico), effective November 1, 1958.

Carlo Gragnani (Italy) completed his term of service as Executive Director for Greece, Indonesia, and Italy, October 31, 1958, and was elected Executive Director by Greece, Italy, and Spain, effective November 1, 1958.

Costa P. Caranicas (Greece) was reappointed Alternate Executive Director to Carlo Gragnani (Italy), effective November 1, 1958.

Felipe Herrera (Chile) was elected Executive Director by Argentina, Bolivia, Chile, Ecuador, Paraguay, and Uruguay, effective November 1, 1958.

Jorge Marshall (Chile) was appointed Alternate Executive Director to Felipe Herrera (Chile), effective November 1, 1958.

Pieter Lieftinck (Netherlands) was re-elected Executive Director by Israel, the Netherlands, and Yugoslavia, effective November 1, 1958.

H. M. H. A. van der Valk (Netherlands) was reappointed Alternate Executive Director to Pieter Lieftinck (Netherlands), effective November 1, 1958.

Octavio Paranaguá (Brazil) was re-elected Executive Director by Brazil, Colombia, the Dominican Republic, Haiti, Panama, and Peru, effective November 1, 1958.

Louis Rasminsky (Canada) was appointed Executive Director for Canada, effective November 1, 1958.

Ahmed Zaki Saad (United Arab Republic) completed his term of service as Executive Director for Afghanistan, Ethiopia, Iran, Iraq, Jordan, Lebanon, Pakistan, the Philippines, and the United Arab Republic, October 31, 1958, and was elected Executive Director by Afghanistan, Ethiopia, Iran, Iraq, Jordan, Lebanon, Pakistan, the Philippines, Saudi Arabia, the Sudan, and the United Arab Republic, effective November 1, 1958.

Soemarno (Indonesia) was elected Executive Director by Ghana, Indonesia, Libya, Malaya, Morocco, and Tunisia, effective November 1, 1958.

André van Campenhout (Belgium) was re-elected Executive Director by Austria, Belgium, Korea, Luxembourg, and Turkey, effective November 1, 1958.

Takeshi Watanabe (Japan) was re-elected Executive Director by Burma, Ceylon, Japan, and Thailand, effective November 1, 1958.

I. G. Patel (India) was appointed Alternate Executive Director to B. N. Adarkar (India), effective December 8, 1958.

P. G. Nair (India) served as Temporary Alternate Executive Director to B. N. Adarkar (India), December 3 to 5, December 10 (morning session), December 12 (morning session), and December 19, 1958.

K. N. Nair (India) served as Temporary Alternate Executive Director to B. N. Adarkar (India), December 8, December 10 (afternoon session), December 12 (afternoon session), and December 15 to 18, 1958.

Jorge Burr (Chile) served as Temporary Alternate Executive Director to Felipe Herrera (Chile), December 27, 1958.

Michel P. Dupuy (Canada) served as Temporary Alternate Executive Director to Louis Rasminsky (Canada), January 14 and February 11, 1959.

Otmar Emminger (Federal Republic of Germany) resigned as Executive Director for the Federal Republic of Germany, effective January 15, 1959.

Wilfried Guth (Federal Republic of Germany) was elected Executive Director by the Federal Republic of Germany, effective January 16, 1959.

Wilhelm Hanemann (Federal Republic of Germany), formerly Alternate Executive Director to Otmar Emminger (Federal Republic of Germany), was appointed Alternate Executive Director to Wilfried Guth (Federal Republic of Germany), effective January 16, 1959.

August Frans Ompi (Indonesia) served as Temporary Alternate Executive Director to Soemarno (Indonesia), January 28 to February 11, 1959.

G. F. Thorold (United Kingdom) resigned as Executive Director for the United Kingdom, January 31, 1959.

G. J. MacGillivray (United Kingdom), formerly Alternate Executive Director to G. F. Thorold (United Kingdom), was appointed Alternate Executive Director to The Earl of Cromer (United Kingdom), effective February 1, 1959.

The Earl of Cromer (United Kingdom) was appointed Executive Director for the United Kingdom, effective February 2, 1959.

Manuel S. Valladares (Mexico) served as Temporary Alternate Executive Director to Rodrigo Gomez (Mexico), March 25, 1959.

Marcel Théron (France) resigned as Alternate Executive Director to Jean de Largentaye (France), March 27, 1959.

Helvecio Xavier Lopes (Brazil) resigned as Alternate Executive Director to Octavio Paranaguá (Brazil), April 10, 1959.

André Feuché (France) was appointed Alternate Executive Director to Jean de Largentaye (France), effective April 15, 1959.

Lempira Bonilla (Honduras) served as Temporary Alternate Executive Director to Rodrigo Gómez (Mexico), April 29, 1959.

Alan B. Hockin (Canada) resigned as Alternate Executive Director to Louis Rasminsky (Canada), April 30, 1959.

    Other Resources Citing This Publication