Chapter

Appendix VI: CHANGES IN MEMBERSHIP OF THE EXECUTIVE BOARD

Author(s):
International Monetary Fund
Published Date:
September 1956
Share
  • ShareShare
Show Summary Details

Changes in the membership of the Executive Board between May 1, 1955 and April 30, 1956 have been as follows:

Kuo-Hwa Yu (China) resigned as Alternate Executive Director to Beue Tann (China), effective May 31, 1955.

Ching-Yao Hsieh (China) was appointed Alternate Executive Director to Beue Tann (China), effective June 1, 1955.

Andre de Lattre (France) resigned as Alternate Executive Director to Jean de Largentaye (France), effective June 23, 1955.

Roger Hoppenot (France) served as Temporary Alternate Executive Director to Jean de Largentaye (France), June 24 to 30, 1955.

Daniel Dommel (France) was appointed Alternate Executive Director to Jean de Largentaye (France), effective July 1, 1955.

H. W. Lueck (Federal Republic of Germany) served as Temporary Alternate Executive Director to Otmar Emminger (Federal Republic of Germany), July 8 to 20 and August 26 to September 2, 1955.

Louis Couillard (Canada) served as Temporary Alternate Executive Director to Louis Rasminsky (Canada), July 28 to 30 and September 2 (afternoon session), 1955.

P. C. Witte (Netherlands) served as Temporary Alternate Executive Director to D. Crena de Iongh (Netherlands), July 28 to 30, 1955.

J. C. Lloyd (Australia) served as Temporary Alternate Executive Director to L. H. E. Bury (Australia), September 2 and November 23 to December 2, 1955.

D. Crena de Iongh (Netherlands) resigned as Executive Director for the Netherlands, Israel, and Yugoslavia, effective September 30, 1955.

Pieter Lieftinck (Netherlands) was elected Executive Director by the Netherlands, Israel, and Yugoslavia, effective October 1, 1955.

H. M. H. A. van der Valk (Netherlands), formerly Alternate Executive Director to D. Crena de Iongh (Netherlands), was appointed Alternate Executive Director to Pieter Lieftinck (Netherlands), effective October 1, 1955.

Boonma Wongswan (Thailand) resigned as Alternate Executive Director to Takeo Yumoto (Japan), effective October 31, 1955.

San Lin (Burma) was appointed Alternate Executive Director to Takeo Yumoto (Japan), effective November 1, 1955.

P. J. Keogh (United Kingdom) resigned as Alternate Executive Director to Viscount Harcourt (United Kingdom), effective January 16, 1956.

R. E. Heasman (United Kingdom) was appointed Alternate Executive Director to Viscount Harcourt (United Kingdom), effective January 17, 1956.

Guenther Grosse (Federal Republic of Germany) served as Temporary Alternate Executive Director to Otmar Emminger (Federal Republic of Germany), February 3 to 17, 1956.

    Other Resources Citing This Publication