Chapter

APPENDIX IV: CHANGES IN EXECUTIVE DIRECTORS

Author(s):
International Monetary Fund
Published Date:
September 1947
Share
  • ShareShare
Show Summary Details

Changes in the composition of the Executive Board since the First Annual Report have been as follows:

M. H. Parsons was appointed Alternate Executive Director to G. L. F. Bolton succeeding A. P. Grafftey-Smith November 7, 1946.

Yueh-Lien Chang was appointed Alternate Executive Director to Yee-Chun Koo November 13, 1946.

D. Crena de Iongh, Alternate Executive Director to G. W. J. Bruins, resigned in December 1946.

Octavio Paranagua was appointed Alternate Executive Director to Francisco Alves dos Santos-Filho succeeding Octavio Bulhoes January 1, 1947.

Willem Koster was appointed Alternate Executive Director to G. W. J. Bruins succeeding Dr. L. R. W. Soutendijk, Temporary Alternate Executive Director, January 9, 1947.

J. F. Parkinson was appointed Alternate Executive Director to Louis Rasminsky succeeding R. B. Bryce March 6, 1947.

T. de Clermont-Tonnerre, Temporary Alternate Executive Director to Jean de Largentaye, resigned March 22, 1947.

Guido Carli was elected Executive Director for Denmark, Italy, Turkey, and Venezuela on May 14, 1947.

Giorgio Cigliana-Piazza was appointed Alternate Executive Director to Guido Carli May 24, 1947.

A. N. Overby was appointed Executive Director by the United States succeeding Harry D. White effective July 1, 1947.

    Other Resources Citing This Publication