Chapter

Appendix VI. Changes in membership of the Executive Board

Author(s):
International Monetary Fund
Published Date:
February 2007
Share
  • ShareShare
Show Summary Details

Changes in the membership of the Executive Board between May 1, 2005 and April 30, 2006 were as follows:

Murilo Portugal (Brazil) relinquished his duties as Executive Director for Brazil, Colombia, the Dominican Republic, Ecuador, Guyana, Haiti, Panama, Suriname, and Trinidad and Tobago, effective May 14, 2005.

Eduardo Loyo (Brazil) was elected Executive Director by Brazil, Colombia, the Dominican Republic, Ecuador, Guyana, Haiti, Panama, Suriname, and Trinidad and Tobago, effective June 6, 2005.

Charles X. O’Loghlin (Ireland) relinquished his duties as Alternate Executive Director to Kevin G. Lynch (Canada), effective June 26, 2005.

Peter Charleton (Ireland) was appointed Alternate Executive Director to Kevin G. Lynch (Canada), effective June 27, 2005.

Oussama T. Kanaan (Jordan) relinquished his duties as Alternate Executive Director to A. Shakour Shaalan (Egypt), effective August 7, 2005.

Pier Carlo Padoan (Italy) relinquished his duties as Executive Director for Albania, Greece, Italy, Malta, Portugal, San Marino, and Timor-Leste, effective September 1, 2005.

Arrigo Sadun (Italy) was elected Executive Director by Albania, Greece, Italy, Malta, Portugal, San Marino, and Timor-Leste, effective September 2, 2005.

Samir El-Khouri (Lebanon) was appointed Alternate Executive Director to A. Shakour Shaalan (Egypt), effective January 3, 2006.

Jon A. Solheim (Norway) relinquished his duties as Executive Director for Denmark, Estonia, Finland, Iceland, Latvia, Lithuania, Norway, and Sweden, effective January 10, 2006.

David Farelius (Sweden) relinquished his duties as Alternate Executive Director to Jon A. Solheim (Norway), effective January 10, 2006.

Tuomas Saarenheimo (Finland) was elected Executive Director by Denmark, Estonia, Finland, Iceland, Latvia, Lithuania, Norway, and Sweden, effective January 11, 2006.

Jon Sigurgeirsson (Iceland) was appointed Alternate Executive Director to Tuomas Saarenheimo (Finland), effective January 11, 2006.

Kevin G. Lynch (Canada) relinquished his duties as Executive Director for Antigua and Barbuda, The Bahamas, Barbados, Belize, Canada, Dominica, Grenada, Ireland, Jamaica, St. Kitts and Nevis, St. Lucia, and St. Vincent and the Grenadines, effective March 5, 2006.

Jonathan T. Fried (Canada) was elected Executive Director by Antigua and Barbuda, The Bahamas, Barbados, Belize, Canada, Dominica, Grenada, Ireland, Jamaica, St. Kitts and Nevis, St. Lucia, and St. Vincent and the Grenadines, effective April 17, 2006.

Fritz Zurbrügg (Switzerland) relinquished his duties as Executive Director for Azerbaijan, the Kyrgyz Republic, Poland, Serbia and Montenegro, Switzerland, Tajikistan, Turkmenistan, and Uzbekistan, effective April 30, 2006.

    Other Resources Citing This Publication