Chapter

Appendix VIII: Changes in Membership of the Executive Board

Author(s):
International Monetary Fund
Published Date:
October 2004
Share
  • ShareShare
Show Summary Details

Changes in the membership of the Executive Board between May 1, 2003, and April 30, 2004, were as follows:

Luis Marti (Spain) was elected Executive Director for Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, Mexico, Nicaragua, Spain, and Venezuela, effective May 1, 2003.

Haryuki Toyama (Japan) relinquished his duties as Alternate Executive Director to Ken Yagi (Japan), effective May 3, 2003.

Michio Kitahara (Japan) was appointed Alternate Executive Director to Ken Yagi (Japan), effective May 4, 2003.

Nioclás O’Murchú (Ireland) relinquished his duties as Alternate Executive Director to Ian Bennett (Canada), effective May 18, 2003.

Charles X. O’Loghlin (Ireland) was appointed Alternate Executive Director to Ian Bennett (Canada), effective May 19, 2003.

Ismaila Usman (Nigeria) was reelected Executive Director for Angola, Botswana, Burundi, Eritrea, Ethiopia, The Gambia, Kenya, Lesotho, Malawi, Mozambique, Namibia, Nigeria, Sierra Leone, South Africa, Sudan, Swaziland, Tanzania, Uganda, and Zambia, effective June 23, 2003.

WEI Benhua (China) relinquished his duties as Executive Director for China, effective July 6, 2003.

WANG Xiaoyi (China) relinquished his duties as Alternate Executive Director to WEI Benhua, effective July 6, 2003.

WANG Xiaoyi (China) was elected Executive Director for China, effective July 7, 2003.

GE Huayong (China) was appointed Alternate Executive Director to WANG Xiaoyi (China), effective August 1, 2003.

Ruediger von Kleist (Germany) relinquished his duties as Alternate Executive Director to Karlheinz Bischofberger (Germany), effective August 17, 2003.

Gert Meissner (Germany) was appointed Alternate Executive Director to Karlheinz Bischofberger (Germany), effective August 28, 2003.

Yaga V. Reddy relinquished his duties as Executive Director for Bangladesh, Bhutan, India, and Sri Lanka, effective September 6, 2003.

B. P. Misra (India) was elected Executive Director for Bangladesh, Bhutan, India, and Sri Lanka, effective September 26, 2003.

Mario Beauregard (Mexico) relinquished his duties as Alternate Executive Director to Luis Marti (Spain), effective November 15, 2003.

A. Guillermo Zoccali (Argentina) relinquished his duties as Alternate Executive Director to Guillermo Le Fort (Chile), effective December 28, 2003.

Vilhjálmur Egilsson (Iceland) relinquished his duties as Executive Director for Denmark, Estonia, Finland, Iceland, Latvia, Lithuania, Norway, and Sweden, effective January 9, 2004.

Jon A. Solheim (Norway) was elected Executive Director by Denmark, Estonia. Finland, Iceland, Latvia, Lithuania, Norway, and Sweden, effective January 10, 2004.

Moises Schwartz (Mexico) was appointed Alternate Executive Director to Luis Marti (Spain), effective January 12, 2004.

Héctor Torres (Argentina) was appointed Alternate Executive Director to Guillermo Le Fort (Chile), effective March 1, 2004.

    Other Resources Citing This Publication