Chapter

Appendix VIII. Changes in Membership of the Executive Board

Author(s):
International Monetary Fund
Published Date:
October 2003
Share
  • ShareShare
Show Summary Details

Changes in the membership of the Executive Board between May 1, 2002, and April 30, 2003, were as follows:

Fernando Varela (Spain) relinquished his duties as Executive Director for Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, Mexico, Nicaragua, Spain, and Venezuela, effective June 30, 2002.

Hernán Oyarzábal (Venezuela), formerly Alternate Executive Director to Fernando Varela (Spain), was elected Executive Director by Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, Mexico, Nicaragua, Spain, and Venezuela, effective July 1, 2002.

Fernando Varela (Spain) was appointed Alternate Executive Director to Hernán Oyarzábal (Venezuela), effective July 1, 2002.

Vijay L. Kelkar (India) relinquished his duties as Executive Director for Bangladesh, Bhutan, India, and Sri Lanka, effective July 31, 2002.

Roberto Junguito (Colombia) relinquished his duties as Alternate Executive Director to Murilo Portugal (Brazil), effective July 31, 2002.

Yaga V. Reddy (India) was elected Executive Director by Bangladesh, Bhutan, India, and Sri Lanka on August 1, 2002.

Roberto Steiner (Colombia) was appointed Alternate Executive Director to Murilo Portugal (Brazil), effective August 26, 2002.

Ahmed Saleh Alosaimi (Saudi Arabia) relinquished his duties as Alternate Executive Director to Sulaiman Al-Turki (Saudi Arabia), effective September 12, 2002.

Abdallah S. Alazzaz (Saudi Arabia) was appointed Alternate Executive Director to Sulaiman Al-Turki (Saudi Arabia), effective September 13, 2002.

Alexandre Barro Chambrier (Gabon) completed his term of service as Executive Director for Benin, Burkina Faso, Cameroon, Cape Verde, Central African Republic, Chad, Comoros, Democratic Republic of the Congo, Republic of Congo, Côte d’Ivoire, Djibouti, Equatorial Guinea, Gabon, Guinea, Guinea-Bissau, Madagascar, Mali, Mauritania, Mauritius, Niger, Rwanda, São Tomé and Principe, Senegal, and Togo, effective October 31, 2002.

Mohamad B. Chatah (Lebanon) relinquished his duties as Alternate Executive Director to A. Shakour Shaalan (Egypt), effective October 31, 2002.

Roberto Cippà (Switzerland) completed his term of service as Executive Director for Azerbaijan, Kyrgyz Republic, Poland, Serbia and Montenegro, Switzerland, Tajikistan, Turkmenistan, and Uzbekistan, effective October 31, 2002.

Dono Iskander Djojosubroto (Indonesia) completed his term of service as Executive Director for Brunei Darussalam, Cambodia, Fiji, Indonesia, Lao People’s Democratic Republic, Malaysia, Myanmar, Nepal, Singapore, Thailand, Tonga, and Vietnam, effective October 31, 2002.

Kwok Mun Low (Singapore) relinquished his duties as Alternate Executive Director to Dono Iskander Djojosubroto (Indonesia), effective October 31, 2002.

Cyrus Rustomjee (South Africa) completed his term of service as Executive Director for Angola, Botswana, Burundi, Eritrea, Ethiopia, The Gambia, Kenya, Lesotho, Liberia, Malawi, Mozambique, Namibia, Nigeria, Sierra Leone, South Africa, Sudan, Swaziland, Tanzania, Uganda, Zambia, and Zimbabwe, effective October 31, 2002.

Fernando Varela (Spain) relinquished his duties as Alternate Executive Director to Hernán Oyárzabal (Venezuela), effective October 31, 2002.

A. Guillermo Zoccali (Argentina) completed his term of service as Executive Director for Argentina, Bolivia, Chile, Paraguay, Peru, and Uruguay, effective October 31, 2002.

Sulaiman Al-Turki (Saudi Arabia) was reelected Executive Director by Saudi Arabia, effective November 1, 2002.

Ian E. Bennett (Canada) was reelected Executive Director by Antigua and Barbuda, The Bahamas, Barbados, Belize, Canada, Dominica, Grenada, Ireland, Jamaica, St. Kitts and St. Nevis, St. Lucia, and St. Vincent and the Grenadines, effective November 1, 2002.

Mario Beauregard (Mexico) was appointed Alternate Executive Director to Hernán Oyarzábal (Venezuela), effective November 1, 2002.

Michael J. Callaghan (Australia) was reelected Executive Director by Australia, Kiribati, Korea, Marshall Islands, Federated States of Micronesia, Mongolia, New Zealand, Palau, Papua New Guinea, Philippines, Samoa, Seychelles, Solomon Islands, and Vanuatu, effective November 1, 2002.

Willy Kiekens (Belgium) was reelected Executive Director by Austria, Belarus, Belgium, Czech Republic, Hungary, Kazakhstan, Luxembourg, Slovak Republic, Slovenia, and Turkey, effective November 1, 2002.

Oláfur Isleifsson (Iceland) was reelected Executive Director by Denmark, Estonia, Finland, Iceland, Latvia, Lithuania, Norway, and Sweden, effective November 1, 2002.

Sri Mulyani Indrawati (Indonesia) was elected Executive Director by Brunei Darussalam, Cambodia, Fiji, Indonesia, Lao People’s Democratic Republic, Malaysia, Myanmar, Nepal, Singapore, Thailand, Tonga, and Vietnam, effective November 1, 2002.

Ismail Alowi (Malaysia) was appointed Alternate Executive Director to Sri Mulyani Indrawati (Indonesia), effective November 1, 2002.

Guillermo Le Fort (Chile), formerly Alternate Executive Director to A. Guillermo Zoccali (Argentina), was elected Executive Director by Argentina, Bolivia, Chile, Paraguay, Peru, and Uruguay, effective November 1, 2002.

Abbas Mirakhor (Islamic Republic of Iran) was reelected Executive Director by Algeria, Ghana, Islamic Republic of Iran, Morocco, Pakistan, and Tunisia, effective November 1, 2002.

Aleksei V. Mozhin (Russia) was reelected Executive Director by Russia, effective November 1, 2002.

Damian Ondo Mane (Equatorial Guinea), formerly Alternate Executive Director to Alexandre Barro Chambrier (Gabon), was elected Executive Director by Benin, Burkina Faso, Cameroon, Cape Verde, Central African Republic, Chad, Comoros, Democratic Republic of the Congo, Republic of Congo, Côte d’Ivoire, Djibouti, Equatorial Guinea, Gabon, Guinea, Guinea-Bissau, Madagascar, Mali, Mauritania, Mauritius, Niger, Rwanda, São Tomé and Principe, Senegal, and Togo, effective November 1, 2002.

Hernôn Oyarzábal (Venezuela) was elected Executive Director by Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, Mexico, Nicaragua, Spain, and Venezuela, effective November 1, 2002.

Pier Carlo Padoan (Italy) was reelected Executive Director by Albania, Greece, Italy, Malta, Portugal, San Marino, and Timor-Leste, effective November 1, 2002.

Murilo Portugal (Brazil) was reelected Executive Director by Brazil, Colombia, Dominican Republic, Ecuador, Guyana, Haiti, Panama, Suriname, and Trinidad and Tobago, effective November 1, 2002.

Yaga V. Reddy (India) was reelected Executive Director by Bangladesh, Bhutan, India, and Sri Lanka, effective November 1, 2002.

Laurean Rutayisire (Rwanda) was appointed Alternate Executive Director to Damian Ondo Mane (Equatorial Guinea), effective November 1, 2002.

A. Shakour Shaalan (Egypt) was reelected Executive Director by Bahrain, Egypt, Iraq, Jordan, Kuwait, Lebanon, Libya, Maldives, Oman, Qatar, Syrian Arab Republic, United Arab Emirates, and Yemen, effective November 1, 2002.

Ismaila Usman (Nigeria), formerly Alternate Executive Director to Cyrus Rustomjee (South Africa), was elected Executive Director by Angola, Botswana, Burundi, Eritrea, Ethiopia, The Gambia, Kenya, Lesotho, Liberia, Malawi, Mozambique, Namibia, Nigeria, Sierra Leone, South Africa, Sudan, Swaziland, Tanzania, Uganda, Zambia, and Zimbabwe, effective November 1, 2002.

WEI Benhua (China) was reelected Executive Director by China, effective November 1, 2002.

J. de Beaufort Wijnholds (Netherlands) was reelected Executive Director by Armenia, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Croatia, Cyprus, Georgia, Israel, former Yugoslav Republic of Macedonia, Moldova, Netherlands, Romania, and Ukraine, effective November 1, 2002.

Fritz Zurbrügg (Switzerland) was elected Executive Director by Azerbaijan, Kyrgyz Republic, Poland, Serbia and Montenegro, Switzerland, Tajikistan, Turkmenistan, and Uzbekistan, effective November 1, 2002.

A. Guillermo Zoccali (Argentina) was appointed Alternate Executive Director to Guillermo Le Fort (Chile), effective November 1, 2002.

Peter J. Ngumbullu (Tanzania) was appointed Alternate Executive Director to Ismaila Usman (Nigeria), effective November 4, 2002.

Nancy P. Jacklin (United States) was appointed Executive Director by the United States on December 4, 2002.

Oussama T. Kanaan (Jordan) was appointed Alternate Executive Director to A. Shakour Shaalan, effective January 7, 2003.

J. de Beaufort Wijnholds (Netherlands) relinquished his duties as Executive Director for Armenia, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Croatia, Cyprus, Georgia, Israel, former Yugoslav Republic of Macedonia, Moldova, Netherlands, Romania, and Ukraine, effective January 14, 2003.

Jeroen Kremers (Netherlands) was elected Executive Director by Armenia, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Croatia, Cyprus, Georgia, Israel, former Yugoslav Republic of Macedonia, Moldova, Netherlands, Romania, and Ukraine, effective January 15, 2003.

Oláfur Ísleifsson (Iceland) relinquished his duties as Executive Director for Denmark, Estonia, Finland, Iceland, Latvia, Lithuania, Norway, and Sweden, effective January 15, 2003.

Vilhjálmur Egilsson (Iceland) was elected Executive Director by Denmark, Estonia, Finland, Iceland, Latvia, Lithuania, Norway, and Sweden, effective January 16, 2003.

Diwa Guinigundo (Philippines) relinquished his duties as Alternate Executive Director to Michael J. Callaghan (Australia), effective March 2, 2003.

Michael H. Reddell (New Zealand) was appointed Alternate Executive Director to Michael J. Callaghan (Australia), effective March 3, 2003.

Hernán Oyarzábal (Venezuela) relinquished his duties as Executive Director for Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, Mexico, Nicaragua, Spain, and Venezuela, effective April 30, 2003.

    Other Resources Citing This Publication